Lata doświadczeń w biznesie

Czym jest napęd elektryczny w rowerze?

Czym jest napęd elektryczny w rowerze?

Napęd elektryczny w rowerze odnosi się do wszystkich elementów, które odróżniają go od tradycyjnego roweru. Napęd elektryczny to zestaw komponentów, które wspomagają rowerzystę podczas jazdy i współpracują z tradycyjnymi układami napędowymi roweru, takimi jak korba, kaseta, przerzutki i łańcuch.

Silnik i akumulator są łatwe w obsłudze i zapewniają użytkownikowi jak największy komfort. Cały zestaw roweru elektrycznego składa się jednak z dodatkowych elementów, które można połączyć, aby rower elektryczny sprawiał jak najwięcej radości. Elementy te można zakupić u producenta lub przerobić rower na elektryczny za pomocą specjalnych zestawów.

Rowery z napędem elektrycznym

Silnik elektryczny do roweru to jeden z elementów, które można wykorzystać do stworzenia roweru elektrycznego. Silnik montuje się w piaście przy przednim lub tylnym kole (do wyboru), baterię (w naszym zestawie dostępne są markowe ogniwa litowo-jonowe Samsung, Sony lub Panasonic), uchwyt gazu (kciuk, uchwyt skrętny), zestaw kabli łączących wszystkie komponenty, a także wyświetlacz LCD (w naszym zestawie oferujemy 5 prędkości, pomiar odległości, temperaturę), sterownik i czujnik PAS. Taki kompletny napęd elektryczny może być wykorzystany do zasilania roweru. Oferujemy również akcesoria takie jak instrukcja montażu zestawu, film do samodzielnego montażu oraz ładowarkę do ładowania baterii.

Rower elektryczny może być używany w każdych warunkach pogodowych. Okablowanie i elementy elektryczne są wodoodporne, więc nie ma ryzyka, że napęd elektryczny zostanie uszkodzony przez deszcz. Poniżej znajduje się krótki opis dwóch najważniejszych elementów roweru elektrycznego: silnika elektrycznego (lub akumulatorów litowo-jonowych).

Silnik z piastą - z przodu czy z tyłu?

Silnik elektryczny w rowerze jest zwykle montowany w przedniej lub tylnej piaście. Jest to najlepsza opcja dla obszarów miejskich. Ma prostą konstrukcję i zapewnia dobre rozłożenie masy w połączeniu z akumulatorem zamontowanym na bagażniku. Takie rozwiązanie nie ogranicza funkcjonalności tylnej piasty. Można zastosować kasetę lub przerzutkę w dowolnym rozmiarze, która jest kompatybilna z piastą. Silnik zamontowany w przednim kole ma tę zaletę, że jest tańszy.

W tylnym kole roweru można zamontować silnik. Jest to droższa opcja, ale oferuje wiele korzyści. Ten rodzaj montażu zapewnia rowerzystom lepszą przyczepność niż w przypadku przedniego koła. Ten rodzaj przyczepności jest bardziej przydatny podczas jazdy po mokrych drogach lub chodnikach. Rower elektryczny z tylną piastą jest lepszym wyborem, jeśli planuje się wyjazdy poza miasto. Zmniejsza to ryzyko poślizgu przy większych prędkościach i nadaje rowerowi elektrycznemu sportowy charakter.

Klienci często chcą wiedzieć więcej o wrażeniach z jazdy i o tym, co je wyróżnia. Silnik w tylnej piaście sprawia, że rowerzysta ma wrażenie, że wiatr wieje mu w plecy. Natomiast jadąc rowerem z silnikiem umieszczonym w przedniej piaście, ma się wrażenie, że niewidzialna siła ciągnie nas do przodu.

Rower elektryczny

Akumulator litowo-jonowy

Najpopularniejszym wyborem są akumulatory litowo-jonowe. Stosuje się je np. w telefonach i laptopach. Są lekkie, wydajne i bezawaryjne, dlatego są tak popularne w wielu urządzeniach.

Pojemność akumulatora decyduje o tym, jak daleko można przejechać na jednym ładowaniu. Wpływa ona również na czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora. Nie jest to jedyny czynnik. Zależy ona również od wagi rowerzysty, ukształtowania terenu (na długich podjazdach bateria szybciej się rozładuje), poziomu i rodzaju stosowanego wspomagania oraz rodzaju opon i nawierzchni (gładsza droga pozwoli przejechać większy dystans niż piaszczysta).

Czy warto dodawać silnik elektryczny do roweru?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zamontować silnik elektryczny w rowerze. Jest to świetna opcja dla tych, którzy:

 • Chcesz szybciej poruszać się po mieście i nie spędzać czasu w korkach.
 • są w gorszym stanie ze względu na wiek lub chorobę i chciałyby jeździć po górskich szlakach.
 • Nie chcesz płacić zbyt dużo za paliwo lub bilety komunikacji miejskiej.
 • Lubisz długodystansowe i weekendowe wycieczki rowerowe.
 • Nie lubisz transportu publicznego lub mieszkasz poza miastem i masz trudności z przemieszczaniem się.
 • Chcesz móc jeździć na rowerze bez zmęczenia.

Instalowanie silników w rowerach elektrycznych przynosi wiele korzyści

Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym wyborem wśród Polaków. Przesiadając się na rower elektryczny, można uzyskać następujące korzyści:

 • Komfort podróżowania - rower elektryczny dowiezie Cię do każdego miejsca szybciej i wygodniej.
 • Codzienna dawka ruchu - poprawisz swoje zdrowie i kondycję.
 • Oszczędność - nie musisz płacić za bilety na przejazd, paliwo, OC czy ubezpieczenie samochodu.
 • Czas nie jest stracony - nie czekasz w korkach, nie tracisz cennego czasu na szukanie miejsca do zaparkowania.
 • Ekologiczne rozwiązanie: Nie będziesz już produkować żadnych spalin.

Na rynku można również znaleźć gotowe modele oraz zestawy do przebudowy. Ta ostatnia opcja jest najlepszym wyborem, jeśli nie chcesz kupować kolejnego jednokołowca.

O serwisie

Witaj na naszym blogu! Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się więcej o akcesoriach rowerowych, w tym akcesoriach do rowerów elektrycnzych, a także o samych rowerach elektrycznych czy odzieży rowerowej itp. Zaoraszamy do lektury!