Lata doświadczeń w biznesie

10 wskazówek, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego roweru elektrycznego

10 wskazówek, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego roweru elektrycznego

Zakup pierwszego roweru elektrycznego może być poważną i nietanią decyzją, ponieważ rynek jest przepełniony różnymi opcjami. Choć prawdą jest, że rowery elektryczne dają Ci wiele korzyści: mniej korków, mniejszy ślad węglowy i dobry trening.

Wzloty i upadki COVID-19 oraz wzrost cen gazu na rynkach międzynarodowych spowodowały wzrost popytu na zdrowe podróżowanie, a także wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych.

W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące właściwego wyboru pierwszego roweru elektrycznego.

Dlaczego zakup roweru elektrycznego za pierwszym razem jest ważny

Wraz z rozwojem technologii, producenci codziennie wprowadzają nowe modele rowerów elektrycznych. Temat ten jest niezwykle istotny, ponieważ nie kupujesz tradycyjnego roweru. Rowery elektryczne są zbudowane z innowacyjnych komponentów, co wymaga przemyślanej analizy w celu podjęcia najlepszej decyzji. Istnieje kilka rozmiarów i kategorii rowerów elektrycznych, które są przeznaczone dla różnych użytkowników. Na przykład składane rowery elektryczne, wersje cargo, ultralekkie rowery elektryczne i wiele innych.

Jak wybrać swój pierwszy rower elektryczny

Sprecyzuj swoje potrzeby

Ważne jest, abyś pamiętał o swoich potrzebach, co przyspieszy proces wyszukiwania. Na przykład, czy zabierasz rower elektryczny tylko na zakupy spożywcze, czy też zamierzasz wybrać się nim w dłuższą podróż? Zastanów się także, czy rower będzie używany w trudnym terenie, czy na gładkiej drodze. Jeśli głównym celem zakupu roweru elektrycznego jest ćwiczenie i fitness, użytkownik może kupić elektryczny rower górski. Chociaż rowery elektryczne są powszechnie klasyfikowane jako rekreacyjne i dojazdowe do pracy, istnieją ich podrodzaje. Popularnym podziałem jest hybrydowa wersja rowerów elektrycznych. Pozwala to użytkownikowi na jazdę w wielu celach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na rowerze elektrycznym, należy pamiętać o kilku rzeczach. Hamulce muszą mieć siłę hamowania odpowiadającą mocy silnika. Należy również sprawdzić zawieszenie widelca i siodełka, a także zintegrowane światła i odblaski. Ponadto, kilka rowerów elektrycznych wyposażonych jest w inteligentną technologię napędu, np. Honbike Bez łańcucha Honbike, rower składany wyposażony jest w technologię Hill-start, która automatycznie wykrywa nachylenie i pomaga w łagodnym ruszaniu na wzniesieniach. Ponadto czujnik kąta nachylenia odcina zasilanie silnika, gdy kąt nachylenia roweru przekracza 30°, co zapobiega upadkowi podczas skręcania.

Łatwość montażu

Jest to kwestia, którą wiele osób może zignorować. Niektóre z nowych rowerów elektrycznych są prawie całkowicie zmontowane (np. rowery składane); w większości przypadków montaż należy wykonać samodzielnie. Możesz to zrobić sam lub skorzystać z pomocy innych, ponieważ wiele firm produkujących rowery elektryczne udostępnia instrukcje krok po kroku na swoim kanale YouTube, ale jeśli czynności są skomplikowane, możesz nie być w stanie ich wykonać. Następnie musisz udać się do sklepu rowerowego w celu złożenia roweru, co kosztuje, więc jest wliczone w koszt roweru elektrycznego. Nie musi to decydować ani podważać Twojej decyzji o zakupie, ale musisz być tego świadomy.

Preferowany typ silnika

Dwa popularne rodzaje silników to silnik w piaście i napęd pośredni. Większość hurtowników i sprzedawców detalicznych dostarcza jednak więcej silników w piaście niż z napędem pośrednim, a silniki te znajdują się przy tylnym kole. Silniki w piaście zwiększają przyspieszenie roweru, napędzając pedał gazu. Nie są one jednak tak wydajne jak silniki z napędem pośrednim, mimo że są popularne ze względu na ich przystępną cenę. Mimo że oba silniki mają baterie o podobnych rozmiarach, pracują na różnych zakresach mocy. Z tego powodu silniki o średnim napędzie są lepsze do jazdy pod górę.

Rodzaj wspomagania

Rower elektryczny może być wspomagany pedałami lub przepustnicą. Rower elektryczny ze wspomaganiem pedałowania pomaga rowerzyście w jeździe pod górę, natomiast rower elektryczny z przepustnicą wymaga od rowerzysty pewnego poziomu mocy. Twój operator może jednak przedstawić trzy klasy rowerów elektrycznych: klasę 1, klasę 2 i klasę 3. Na decyzję ma również wpływ klasa legalna przyjęta w Twoim kraju. Maksymalny poziom, do którego rowery elektryczne klasy 1 mogą wspomagać pedałowanie, wynosi 20 mph.

Tymczasem kategoria klasy 2 posiada zarówno funkcję wspomagania pedałowania, jak i dławienia. Kategoria klasy 3 posiadała tylko funkcję wspomagania pedałowania, a jej maksymalna prędkość wynosiła 28 mil na godzinę. Dlatego też ograniczenie prędkości roweru oraz zasady dotyczące rowerów elektrycznych w danym regionie również będzie decydować o wyborze. Na przykład w Wielkiej Brytanii maksymalna prędkość roweru elektrycznego powinna być ograniczona do 25 km/h.

Idealna waga

Waga roweru elektrycznego powinna być odpowiednia do rozmiaru ciała użytkownika. Jeśli obie wagi nie są do siebie dopasowane, powoduje to dyskomfort podczas jazdy. Większość rowerzystów preferuje jednak lekkie rowery elektryczne. Wynika to z faktu, że rower elektryczny można łatwo zaparkować i przechowywać, zwłaszcza w przypadku konstrukcji składanych. Ułatwia to dojeżdżanie do pracy.

Wodoodporność

Najlepsze rowery elektryczne to takie, które są odporne na deszcz. Niewątpliwie każdy rowerzysta chciałby, aby jego wyświetlacz, bateria i silnik były odporne na zachlapanie, więc nie trzeba się martwić jazdą w deszczu lub pozostawieniem roweru na zewnątrz, bo przecież złej pogody nie da się uniknąć.

Przewidywana cena

Zazwyczaj na zakup roweru elektrycznego trzeba przeznaczyć co najmniej 1500 dolarów, choć można natrafić na tańsze modele, ale należy zachować ostrożność. Podobnie jak w przypadku zakupu samochodu, konfiguracja i osiągi rowerów elektrycznych są ważnym czynnikiem decydującym o cenie, oczywiście ważny jest też ich wygląd. Weźmy jako przykład rower Honbike ChainFree One, który dzięki system napędu z wałkiem i technologię inteligentnego napędu, zdobywając wielu zwolenników na całym świecie. Również obszar, w którym jeździsz, będzie miał wpływ na wydatki związane z rowerem elektrycznym. Na przykład, jeśli uprawiasz łagodną jazdę, potrzebujesz jednobiegowego lub trzybiegowego roweru elektrycznego. Natomiast do jazdy po górzystych terenach warto zainwestować w rowery o szerokim zakresie przełożeń.

Zasięg i moc baterii

Należy również wziąć pod uwagę wydajność baterii w rowerze elektrycznym. Codzienne dojazdy do pracy na dystansie 15-25 km oznaczają, że możesz używać mniejszej baterii. Jeśli często jeździsz na długich dystansach, najlepsza będzie bateria o mocy 400 W lub większej.

Jako osoba kupująca rower po raz pierwszy, powinieneś także rozważyć moc swojego roweru elektrycznego. Do jazdy w dół potrzebna będzie moc 250 W, a do jazdy pod górę lub po nierównym terenie - moc 500 W. Wadą wyższej mocy może być jednak mniejszy zasięg lub cięższa i droższa bateria.

Serwis i konserwacja

Awarie i naprawy są nieuniknione w przypadku każdego sprzętu elektronicznego, co oznacza, że wybór silnika, który można naprawić, jest kolejną kluczową decyzją. Mechanicy sklepowi niekiedy nie są w stanie naprawić silników innych marek, ponieważ brakuje im części lub narzędzi diagnostycznych.

Ponadto należy dokładnie zapoznać się z serwisem gwarancyjnym i skutecznym zaangażowaniem danej marki. Tylko firma może zyskać przychylność i zaufanie konsumentów, zapewniając im gwarancję największych korzyści.

O serwisie

Witaj na naszym blogu! Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się więcej o akcesoriach rowerowych, w tym akcesoriach do rowerów elektrycnzych, a także o samych rowerach elektrycznych czy odzieży rowerowej itp. Zaoraszamy do lektury!