Lata doświadczeń w biznesie

Rodzaje układów napędowych rowerów elektrycznych

Rodzaje układów napędowych rowerów elektrycznych

Choć rowery elektryczne istnieją już od jakiegoś czasu, ich popularność wzrosła dopiero w ostatniej dekadzie. Dzięki lepszej technologii, coraz lżejszym bateriom i niższym kosztom stają się one realną opcją dla coraz większej liczby rowerzystów.

Rowery elektryczne są powszechnie określane po prostu jako "rowery elektryczne" i stanowią coraz większą liczbę rowerów sprzedawanych na całym świecie. W 2017 roku rowery elektryczne stanowiły 20% wszystkich europejskich rowerów w Niemczech (i 50% w Belgii). Ułatwiają przemieszczanie się, zmniejszają trudności przy pokonywaniu wzniesień i umożliwiają łatwe przewożenie ciężkich ładunków. Dają wiele radości i są użyteczne ponad swoją praktyczność. Rower elektryczny to wspaniały pojazd rekreacyjny, który pozwala przejechać więcej kilometrów po drogach i szlakach niż kiedykolwiek wcześniej. Rowery E-MTB są również popularnym wyborem do parków górskich.

Istnieje wiele opcji rowerów elektrycznych, w tym systemy silnikowe, konfiguracje baterii i kluczowi gracze w tej branży. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Wspomaganie pedałowania / Pedelec / PAS

Wspomaganie pedałowania to najpopularniejszy typ roweru elektrycznego. "pedelec". Silnik wspomaga użytkownika podczas pedałowania rowerem. Zwiększa to przekazywanie mocy na tylne koło. Pedałowanie jest łatwiejsze niż normalnie, nawet na wysokim biegu. Pozwala to na osiąganie większych prędkości i łatwe pokonywanie stromych wzniesień. Mimo że ustawienia można dostosować tak, aby zapewnić rowerzyście pożądaną pomoc, system nie jest w stanie zapewnić pomocy przy prędkościach większych niż 25 km/h (ok. 15 mil/godz.) w większości regionów Europy. Klasa ta jest ograniczona do ok. 32 km/h w USA lub 20 mph. Rowery te mogą być używane na wszystkich drogach i ścieżkach, na których dozwolone są normalne rowery. Nie wymagają one dodatkowych zezwoleń.

Manetka gazu

Rowerem elektrycznym można sterować za pomocą kierownicy z gazem, który napędza go do przodu, podobnie jak skuter lub motocykl. Większość rowerów elektrycznych może wytwarzać zmienną moc w zależności od tego, jak mocno jest wciśnięta przepustnica. Są one mniej popularne niż rowery elektryczne napędzane pedałami, ponieważ w wielu krajach są one zakazane. Unia Europejska wymaga, aby rowery elektryczne dostarczały energię tylko wtedy, gdy pedały są w ruchu. Rowery elektryczne z pedałem gazu są bardziej powszechne w Stanach Zjednoczonych i Chinach, gdzie niewiele przepisów ogranicza ich użytkowanie. Dzięki zestawom do konwersji rowerów możliwe jest wyłączenie pedału gazu podczas jazdy.

Napęd w rowerze elektrycznym

Silnik w piaście przedniej

Silnik w piaście przedniej jest najprostszą konstrukcją roweru elektrycznego i ma najmniejsze możliwości. Ponieważ mają problemy z przyczepnością i większość ciężaru spoczywa na tylnych kołach, silniki w piaście przedniej są często stosowane w rowerach miejskich. Przednie koło jest najtrudniejsze do pokonywania zakrętów podczas przyspieszania. Ponieważ silnik w piaście przedniej można łatwo zamontować w każdym rowerze, nie jest on najpopularniejszym systemem rowerów elektrycznych.

Silnik w piaście tylnej

Silniki w tylnej piaście można stosować zarówno do kierownicy PAS, jak i gazowej. Wiele systemów oferuje obie opcje za pomocą przełącznika. Można je przymocować do ram rowerów składanych, dzięki czemu są bardzo popularne w konwersji na rowery elektryczne. Są łatwe do wykonania i wyglądają podobnie do tradycyjnych piast rowerowych.

Silniki z napędem środkowym lub centralnym

Silnik jest umieszczony na środku ramy roweru, a korby i suport są z nim zintegrowane. Silnik może być uruchamiany przez pedałowanie. Konstrukcja z napędem centralnym ma wiele zalet w porównaniu z silnikiem w piaście, co sprawia, że jest preferowanym wyborem w większości produkowanych rowerów elektrycznych. Ponieważ jest umieszczony centralnie, napęd centralny zapewnia większy moment obrotowy niż silnik w piaście o podobnym napędzie i równomiernie rozkłada masę. Ponieważ silnik napędza ramiona korby, a nie koło, może lepiej wykorzystywać zakres przełożeń roweru. Istnieje możliwość zintegrowania czujnika momentu obrotowego w celu pomiaru danych wejściowych przekazywanych przez rowerzystę. Czujnik ten dostosowuje wielkość wspomagania w zależności od intensywności pedałowania rowerzysty. Dzięki temu jazda staje się bardziej płynna i gładka.

O serwisie

Witaj na naszym blogu! Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się więcej o akcesoriach rowerowych, w tym akcesoriach do rowerów elektrycnzych, a także o samych rowerach elektrycznych czy odzieży rowerowej itp. Zaoraszamy do lektury!