Lata doświadczeń w biznesie

Jak zacząć przygodę z rowerem elektrycznym?

Jak zacząć przygodę z rowerem elektrycznym?

Rowery elektryczne wciąż zyskują na popularności. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie rowery elektryczne mają w porównaniu z tradycyjnymi skuterami i tymi z silnikami spalinowymi. Co to jest rower elektryczny? I co należy wziąć pod uwagę przy jego wyborze. Nasz przewodnik pomoże Ci wybrać odpowiedni rower elektryczny.

Jak działa rower elektryczny?

Obecność silnika i baterii jest tym, co odróżnia rowery elektryczne od innych modeli analogowych. Cały mechanizm działa w prosty sposób. Gdy pojazd osiągnie prędkość 25 km/h, system wspomagania elektrycznego automatycznie się wyłącza. Zgodnie z przepisami napęd może być zasilany prądem o maksymalnym napięciu 48 V i maksymalnej mocy 250 W.

Ograniczenia te zabraniają stosowania rowerów elektrycznych w innej kategorii pojazdów niż motorowery i skutery. Używa się w nich także innego typu silnika. To jest główna różnica. Elektryczny wariant pojazdu nie podlega obowiązkowi rejestracji i jest zwolniony z obowiązkowych przeglądów i ubezpieczeń. Nie emituje spalin, wytwarza mniej hałasu i jest bardziej przystępny cenowo niż pojazdy z tradycyjnym silnikiem spalinowym.

Rower elektryczny to doskonały wybór dla osób, które lubią się przemieszczać i chcą korzystać z przyjaznego dla środowiska środka transportu. Jak sama nazwa wskazuje, wspomaganie kierownicy jest przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów, aby ułatwić im pokonywanie większych odległości.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Istnieje wiele podstawowych typów rowerów elektrycznych. Różnice polegają głównie na sposobie ich użytkowania.

  • Miejski - przeznaczony do dojazdów do pracy, szkoły lub na zakupy. Jest zaprojektowany tak, aby utrzymywać wyprostowaną pozycję i często jest wyposażony w bagażnik lub koszyk. Wspomaganie elektryczne ułatwia jazdę i zmniejsza obciążenie organizmu. Oznacza to, że rowerzysta jest mniej zmęczony po przyjeździe na uczelnię/do biura i nie jest tak spocony.
  • Rowery górskie są wyposażone w specjalnie wyprofilowaną ramę i silnik elektryczny umieszczony w środku. Ten model jest przeznaczony do pokonywania stromych, trudnych szlaków.
  • Najbardziej uniwersalnym rowerem jest rower trekkingowy/crossowy. Silnik elektryczny jest zamontowany w tylnej piaście lub centralnie. Modele trekkingowe są wyposażone w wiele akcesoriów, takich jak błotniki i nóżki, lusterka czy osłony łańcucha. Rowery te mogą być używane zarówno w mieście, jak i na niewymagających szlakach leśnych.
  • Składany - charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i małą wagą. Można go złożyć, aby był kompaktowy i mieścił się w niewielkiej przestrzeni.

Jak widać, rowery elektryczne nie są klasyfikowane w ten sam sposób, co analogowe rowery jednośladowe. Wybierz model, który odpowiada Twoim potrzebom. Gwarantujemy, że wspomaganie, w tym silnik, akumulator i kontroler, będzie idealnie dopasowane do każdego stylu jazdy.

Rower elektryczny

Jak należy dbać o baterię roweru elektrycznego?

Akumulator roweru elektrycznego może zużywać się szybciej niż inne elementy. Istnieje jednak kilka prostych czynności, które mogą wydłużyć żywotność akumulatora.

  • Przed rozpoczęciem jazdy należy upewnić się, że bateria jest w pełni naładowana i rozładowana.
  • Rower elektryczny lub bateria powinny być przechowywane w temperaturze 20 stopni Celsjusza.
  • Nie należy pozostawiać roweru elektrycznego w bezpośrednim świetle słonecznym.
  • Ładuj baterię po każdej dłuższej jeździe, a raz na kilka tygodni, jeśli nie używasz roweru przez jakiś czas.
  • Chroń akumulator przed wilgocią i wodą. Możesz jeździć skuterem w deszczu, ale nie przechowuj go w wilgotnym miejscu.

Jedno ładowanie akumulatora może w znacznym stopniu wydłużyć jego żywotność. Zwykle wystarcza ono na przejechanie 100-200 km. Zależy to w dużej mierze od akumulatora. Im większa bateria, tym dłuższy dystans można pokonać na jednym ładowaniu. Równie ważne jest jednak wybranie odpowiedniego trybu jazdy. Jeśli chcesz przejechać dłuższy dystans, korzystając ze wspomagania kierownicy, unikaj wyboistych dróg i dbaj o aerodynamikę nadwozia. Przyspieszając, stopniowo zwiększaj przełożenie skrzyni biegów, a najwyższy poziom jazdy stosuj tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane, a rower możliwie najlżejszy.

Rowery elektryczne - baterie o szerokim zakresie działania

Należy stosować te same kryteria, co przy ocenie roweru analogowego. Jedyna różnica polega na tym, że napęd elektryczny jest często dostosowany do konkretnego typu roweru. Ważne jest, aby przy poszukiwaniu odpowiedniego akumulatora zwrócić uwagę na jakość, pojemność i napięcie silnika.

O serwisie

Witaj na naszym blogu! Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się więcej o akcesoriach rowerowych, w tym akcesoriach do rowerów elektrycnzych, a także o samych rowerach elektrycznych czy odzieży rowerowej itp. Zaoraszamy do lektury!